Tomáš I. Fénix
biozemědělec
Pravice
Vystudoval jsem politologii a teologii v Praze, Erfurtu a Vídni, ale již devět let žiji na východním Znojemsku, nejprve v Šanově a později v Pravicích. Pracoval jsem jako učitel a věnoval se česko-německým vztahům. Později jsme s Robertem Zahrlem založili ekologický statek Ochsen, který zahrnuje ca 50 hektarů vysokokmenných ovocných sadů, vinohradů, luk, lesů a mokřadů. Chováme také hejno slepic a stádečko koz. Společně s Jihomoravským krajem pečujeme o lužní lesy v Přírodní památce Travní dvůr, kde odstraňujeme invazní rostliny, obnovujeme tradiční prutodárné vrby řezem na hlavu a vracíme tamní krajinu do jejího přirozenějšího tvaru. Lépe tak zadržuje vodu a slouží jako hájemství nejrůznějších ohrožených živočichů. Žijeme na pravickém klasicistním majeru, který slouží nejen jako centrum hospodářství, ale i jako kulturní a setkávací prostor. Zdevastovaný památkově chráněný areál postupně opravujeme v souladu s původní architekturou i dnešními nároky na udržitelný provoz budov.
Věnuji se dlouhodobě zemědělské politice a udržitelnému hospodaření v Česku i celé Evropské unii. V letech 2015-2017 jsem byl českým zástupcem v Evropské radě mladých zemědělců (CEJA), kterou jsem v následujících dvou letech jako první viceprezident spoluvedl a jejím prostřednictvím usiloval o odpovědnější zemědělské hospodaření v Evropě. V poradních orgánech Evropské komise (CDG, EIP-AGRI) jsem se podílel na opětovném zavedení povinného zastropování zemědělských dotací a jejich podmínění zlepšováním environmentálních a sociálních dopadů v chudších evropských regionech do návrhu Evropské komise na reformu Společné zemědělské politiky Evropské unie (SZP). Angažuji se rovněž v iniciativách na podporu lokálních (eatoriginal.eu) a zdravých (https://fit4food2030.eu/fit4food2030-advisory-board/) potravin a hodnotově orientované obchodní politiky. Poslední rok pracuji rovněž jako člen Pracovní skupiny pro cirkulární ekonomiku Komise hlavního města Prahy pro udržitelnou energii a klima, kde se věnuji odpovědnějšímu nakládání s bioodpady a zemědělskou půdou. Za své působení jsem byl v roce 2019 vybrán think-tankem Friends of Europe mezi nejvlivnější mladé Evropany – European Young Leaders (https://www.friendsofeurope.org/initiatives/european-young-leaders?person-eyl=32#meet).
V posledních čtyřech letech jsem byl členem Komise pro meziregionální vztahy, poradního orgánu Rady Jihomoravského kraje. Prosadil jsem větší orientaci našeho kraje na nejbližší sousedy, hlavně rozvíjení spolupráce s Rakouskem, které zejména Znojemsko a Břeclavsko velmi potřebují. Podařilo se mi přesvědčit vedení kraje, aby podpořilo projekt TRANSREGIO, obnovu železničního spojení mezi Brnem a Vídní přes Moravský Krumlov a Hrušovany nad Jevišovkou.
Jsem členem předsednictva TOP 09 v našem kraji a celostranických odborných týmů pro životní prostředí a zemědělství. Zemědělské politice v EU se opět věnuji od června jako zástupce našich soukromých sedláků (ASZ) u evropské zemědělské střechové organizace COPA-COGECA.
V naší dědině vedu Okrašlovací spolek Pravice, který aždoročně pořádá dobrovolnický pobyt na našem statku. Dobrovolníci z celého světa pak obnovují místní památky a mj. čistí část hřbitova s hroby našich německy mluvících krajanů od náletových dřevin.
V zastupitelstvu Jihomoravského kraje se chci věnovat tomu, co umím, tedy vyjednávání lepší péče o krajinu, aby z ní měli užitek zemědělci i spotřebitelé, ochránci přírody i turisté, včely i motýli. Zároveň mi leží na srdci úzká spolupráce se sousedícím Dolním Rakouskem, ať jde o výuku češtiny a němčiny na obou stranách hranice, lepší spolupráci mezi obcemi nejen v době pandemie, dokončení obnovy železničního spojení mezi Hevlínem a Lávou nad Dyjí, ale i posílení kulturní výměny a místní turistiky. Protože jižní Morava si to zaslouží!
