Železniční retro na Znojemsku? Blíží se konec

Železniční retro. Tak by se dal popsat stav tratí na Znojemsku. Odborníci přitom hovoří o možném zkrácení jízdní doby vlaků až o dvě třetiny. Jiří Kacetl ví, že změna je možná. Sepsal proto petici, kterou podepisuje čím dál víc lidí nejen ze stotisícového regionu.



„Kvalitní dopravní spojení s Brnem i Vídní je základem pro kvalitní život ve Znojmě a na celém jihu Moravy. Ze slibů o rychlém železničním spojení Znojemska s vnitrozemím Moravy a Rakouskem zbyla jen hořká pachuť. Stát, kterému trať patří, na nás kašle. Musíme se ozvat co nejdůrazněji. Přišel čas na změnu, čas přehodit výhybku,“ říká rozhodně Jiří Kacetl, který jako zakládající člen Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě ví o železniční dopravě v regionu první poslední. Podle Jiřího Kacetla situaci změní hlasy nespokojených obyvatel Znojma a dalších měst a obcí na jihu Moravy. Sepsal proto petici Za rychlé železniční spojení Znojemska s vnitrozemím, ke které můžete svůj podpis připojit i vy.


„Už před deseti roky požadovalo 45 starostek a starostů ze Znojemska i dolnorakouského příhraničí ve společném memorandu obnovu již tehdy velmi zastaralé drážní sítě na Znojemsku a jejího propojení s Dolním Rakouskem mezi Hevlínem a Laa an der Thaya. Se zklamáním sledujeme, že jsme o deset let starší a žádná zásadní modernizační investice dráhy na Znojemsku neproběhla,“ píše Jiří Kacetl v petici adresované Ministerstvu dopravy ČR, Správě železnic i vedení dotčených krajů. Zmiňuje názory projektantů, kteří hovoří o zkrácení jízdní doby vlaků až o dvě třetiny oproti současnému stavu. „Je alarmující, že poslední zásadní opravy tratí na Znojemsku proběhly v 80. letech minulého století, zdůrazňuje Jiří Kacetl s tím, že vždycky bojoval proti tomu, aby Znojemsko bylo zaostalou periferií se špatným dopravním spojením do okolních regionů.


S peticí, na které postupně přibývají podpisy lidí nejen ze Znojemska, se její autor vydal přímo na železniční trať mezi Hrušovanami nad Jevišovkou a Znojmem. Zde si potvrdil, že občané stotisícového regionu považují současný stav za ostudu, která jim komplikuje život, a že chtějí zásadní změnu.


Znojemský zastupitel, historik a překladatel se podle svých slov chce zasadit o lepší dopravní spojení Znojemska s okolím i na úrovni krajského zastupitelstva. Kandiduje proto na šestém místě koalice Spolu pro Moravu, kde má jistotu, že volání Znojemska po kvalitních tratích a železniční dopravě nezůstane oslyšeno. Dokazuje to koneckonců například úspěch v dotažení obnovy trati do Židlochovic, kde stojí nádherné moderní nádraží propojené s dopravním terminálem.



Foto: Jan Suchý, Dalibor Hýsek; Video: Moravské zemské hnutí

983 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

zadavatel: Spolu pro Moravu   zpracovatel: Burian Produkt, s.r.o.