Budoucnost ve vzdělání se jmenuje FabLab

„Ano, mohu říct, že jsem se na tom podílel,“ říká skromně Jan Vitula, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast školství, vědy, výzkumu, inovací, marketingu a smart regionu, o vzniku experimentální dílny FabLab Experience, se kterou se Brno hlásí do evropské soutěže o nejlepší inovativní město Evropy.Projekt FabLab vznikl na půdě Jihomoravského inovačního centra (JIC), jehož zřizovatelem je Jihomoravský kraj, město Brno a brněnské univerzity. Smyslem JIC je přispívat k co nejinovativnějšímu podnikatelskému ekosystému ve střední Evropě. Každý rok JIC podpoří přibližně stovku firem z jižní Moravy, od začínajících podnikatelů s novými nápady až po zavedené společnosti.


„Právě na půdě JIC vznikl projekt FabLab, s jehož jednou třetinou, projektem FabLab Experience, jsme se přihlásili do evropské soutěže o nejinovativnější region. Jde nám o mladé lidi, o to, abychom nacházeli talenty, abychom jim dávali prostor, kde mohou realizovat své nápady. A protože kraj je velký a škol je zde mnoho, rozhodli jsme se pro pojízdnou dílnu umístěnou v kamionu. S tou se dá objet celý kraj. A věřte mi, že kapacita je beznadějně rezervována na měsíce dopředu. Ten zájem mě samozřejmě těší,“ říká Jan Vitula.


Technikou nadupaný kamion objíždí střední a základní školy a učí studenty, co všechno je vůbec možné vyrobit – a že digitální projekty nemusí zůstávat jen na monitorech počítačů. Kromě výrobního vybavení, jako je 3D tisk, CNC frézky a dalších strojů a přístrojů, je zde i elektronový mikroskop.„V této pojízdné učebně berou za své mnohé strachy mladých lidí z techniky a technologií – je to natolik chytlavé, že se zapojí i ‚humanitní typy‘. Nechceme, aby náš kraj byl montovnou s lacinou pracovní silou, ale aby se mladí lidé uplatnili ve špičkových oborech. Podstatou nové ekonomiky s vysokou přidanou hodnotou a také odpovídajícími platy jsou nejmodernější technologie, a začít musíme u mladých lidí. Šancí má náš kraj a jeho metropole Brno fůru, jen je využít. Vždyť zde se narodily světově úspěšné firmy, jako je kiwi,com, Y Soft nebo AVG, máme tu i CEITEC, vědecké centrum světové úrovně, na jehož vzniku jsme se jako náměstek hejtmana rovněž podílel. Náš budoucí úspěch je jen na nás, “ říká Jan Vitula a dodává: „Evropské fondy nám pomohly v začátku, a ještě nějakou dobu se o ně budeme moci ucházet. A snad to už nebude na žádná čapí ani jiná hnízda, ale na smysluplné projekty, za které se nebudeme muset stydět ani my, ani naše děti.“Foto: FanLab.

124 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

zadavatel: Spolu pro Moravu   zpracovatel: Burian Produkt, s.r.o.