Chráníme zdroj pitné vody pro 140000 lidí

Plánovaná těžba štěrkopísku u Moravského Písku ohrožuje zdroj pitné vody pro 140 000 lidí. Na několikatisícový protestní pochod proti kontroverznímu záměru navázal Matouš Vencálek, náš kandidát a předseda jihomoravských Zelených. V otevřeném dopise vyzývá ministra životního prostředí, aby se postavil proti těžbě, která může významný zdroj pitné vody ohrozit.
Plánovaná těžba štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem vyvolává dlouhodobě nevoli občanů a obcí v celém okolí i odborníků. Kritikové poukazují na odborné studie dokládající ohrožení zdroje pitné vody pro 140 000 lidí. Ložisko štěrkopísku totiž leží v jeho těsné blízkosti.


V regionu, jehož by se ohrožení pitné vody dotklo, se konal protestní pochod, kterého se zúčastnily tisíce lidí. V průvodu nemohl chybět ani současný náměstek hejtmana a náš lídr Jan Vitula i kandidáti ze Spolu pro Moravu. Matouš Vencálek v návaznosti na vlnu občanského odporu vyzývá v otevřeném dopise ministra životního prostředí, aby prošetřil postup při posouzení vlivů provedení záměru na životní prostředí a aby se postavil proti těžbě, která může významný zdroj pitné vody ohrozit. K dopisu můžete připojit svůj podpis i vy.


Odkazuje se přitom například na posudek České geologické služby, která zahájení těžby z hydrogeologického hlediska považuje za neakceptovatelé. Podle Matouše Vencálka je třeba spodní vody na Moravě ze všech sil chránit. “Spodní vody na jižní Moravě a v celé ČR se přitom potýkají s úbytkem, je proto žádoucí jejich zdroje ze všech sil chránit, ne s nimi nesmyslně a nebezpečně hazardovat,” říká. „První reakce ministra Brabce na otevřený dopis už přišla a není překvapivá – v zásadě říká, že vše je v pořádku a v souladu se zákonnými postupy. Takto jednoduše se ale odbýt nenecháme a s kolegy a kolegyněmi připravujeme další kroky,“ dodává Vencálek.Postup úřadů označila v mnoha ohledech za protiprávní advokátní kancelář Frank Bold Advokáti a v roce 2019 také tehdejší ombudsmanka. Problematikou se zabýval v roce 2018 Senát, který svým usnesením podpořil výhrady občanů a dotčených obcí. Proces vedoucí k povolení těžby přesto stále pokračuje. Ve Spolu pro Moravu ale máme jasno – voda je nad zlato a riziková těžba štěrkopísku musí jít stranou před ochranou zdroje pitné vody pro 140 000 lidí.


Foto: Vilém Jurek, Jiří Salik Sláma

248 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

zadavatel: Spolu pro Moravu   zpracovatel: Burian Produkt, s.r.o.