Covid je epizoda, výzvy pro budoucnost zůstávají. Je jen na nás, jak se s nimi vypořádáme

„My o nich jen nemluvíme, my je už realizujeme,“ říká o chytrých městech Jan Vitula, náměstek hejtmana kraje. starosta Židlochovic a lídr kandidátky Spolu pro Moravu. „Současná epidemie není ani první, ani poslední. Zato potřeba připravit se na zelenější budoucnost zůstává. Proto jsme se rozhodli ve spolupráci s experty z Centra pasivního domu pro koncept budoucnosti, chytrou čtvrť Líchy. Začali jsme jednou čtvrtí, naším cílem jsou ale celá chytrá města a chytrý kraj. Není to nic nemožného a nemusí se ani hned stavět takové futuristické stavby jako třeba v Singapuru, jakkoliv jsou úchvatné. Stačí se podívat kolem sebe, na Moravě máme spoustu nadaných lidí s vizí, kterou dokáží realizovat, například na slavkovský LIKO-S “, dodává Jan Vitula.Co jsou chytrá města? Je to koncept, který využívá nejnovější technické a technologické postupy s cílem omezit spotřebu energií nebo jejich přebytky dokonce dodávat do sítě, předcházet vzniku odpadů a pokud vzniknou, beze zbytku je využít, využívat dešťovku i tzv. šedou vodu. Doprava je řešena tak, aby nikam nebylo daleko, a s ohledem na pěší i cyklisty. Přednost mají dopravní prostředky bez exhalací, a to i pro zásobování. Chytrá města nabízejí prostor a služby všem skupinám obyvatel – od mladých až po ty dříve narozené. Jinými slovy – jde o příjemné bydlení respektující životní prostředí a využívající všech možností 21. století.
„Před třiceti lety se u nás začaly stavět satelitní čtvrtě s rodinnými domy – sídliště naležato. V takových čtvrtích lidí skoro ani nežijí, jezdí sem jen přespat. Pravidlem jsou každodenní ranní a odpolední zácpy na cestách. A další problém je i v tom, že obyvatelé takové čtvrti jsou víceméně stejného věku, tudíž i potřeby celé čtvrti jsou v čase stejné. Nejdříve chybí školky, pak zase školy, pak děti dorostou, školy nejsou využity, zato je potřeba více zdravotních služeb, když celá čtvrť společně zestárne. Tudy cesta nevede,“ říká Jan Vitula.„Trend ´smart cities, chytrých měst´, je ve světě velmi aktuální. Chytré řízení, tzv. modrozelená infrastruktura, tj. úspory pitné vody a zeleň, snižování spotřeby energií i úspory spotřeby vody, to vše jsou výzvy, se kterými se budeme muset poprat. Obrovskou inspirací jsou pro nás města jako je Hamburk nebo Vídeň, která mají dlouhodobý plán, jak se připravit na změnu klimatu - a také ho realizují krok za krokem. U nás jsou Židlochovice v rozměru města jednou z prvních vlaštovek,“ potvrzuje Jan Bárta, garant projektu Líchy z Centra pasivního domu. „Budoucností jsou soběstačná města, uhlíkově neutrální, s uzavřeným oběhem zdrojů, s minimální produkcí odpadů, příjemná pro bydlení. Víme, co chceme a potřebujeme, teď už to ´jen´ zrealizovat. A bylo to i horké téma na veletrhu URBIS", dodává.Vzniká ale otázka, zda všechny ty převratné postupy a technologie budou dostupné, srozumitelné, uživatelsky příjemné. A nejde jenom o vytápění, ale například i o zelené střechy, o šedé odpadní vody (tedy ty bez fekálního znečištění), které se dají znovu využít, inteligentní veřejné osvětlení, inteligentní měření a další finesy.


Proto po vzoru veleúspěšného Jihomoravského inovačního centra, u jehož zrodu jsem stál, založíme Klimatickou agenturu jižní Moravy, jejímž cílem bude pomáhat obcím a krajem zřizovaným organizacím vyznat se v nejmodernějších trendech, seznámit se s modelovými realizacemi, maximálně využít pobídek kraje k realizaci chytrých řešení. A přístup k informacím budou samozřejmě mít i soukromí zájemci o efektivní řízení a špičkové technologie. Současné epidemie se nebojme, ta dříve nebo později odezní. A jakmile se tak stane, vrátí se nám ´staré´ výzvy, jako je například sucho a omezování skleníkových plynů. Na tyto výzvy musíme být připraveni“, dodává Jan Vitula, náměstek hejtmana pro smart cities, starosta Židlochovic a lídr kandidátky Spolu pro Moravu.


Foto: visitsingapore.com, BVV, iDNES, LIKO-S

233 zobrazení

zadavatel: Spolu pro Moravu   zpracovatel: Burian Produkt, s.r.o.