Vracíme řekám život, říkají naši experti do vedení kraje

Náš kandidát do vedení kraje David Veselý převzal 1. cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního prostředí 2020 za realizaci akce Renaturace řeky Moravy, kterou realizovalo Povodí Moravy, s.p.. A stejný expert se podílí ve spolupráci s vídeňskými kolegy na vypuštění jeseterů malých do Dyje a dalších zásadních projektech pro životní prostředí, jako je například obnovení meandrů Dyje.Pozoruhodnou a důležitou událostí minulého týdne bylo vypouštění jeseterů malých do řeky Dyje.


„Vracíme řekám jejich přirozenost, kterou lidé svými aktivitami narušují. Je to dlouhodobý úkol, vyžaduje spoustu práce, trpělivosti a nakonec i peněz. O to více mě bolí pohled třeba na krutě zkoušenou řeku Bečvu, kterou otrávili kyanidem. Je pro mě neuvěřitelné, že se něco takového stane“, říká David Veselý, pro kterého jsou řeky nejmilejším místem.


Na projektu navracení původních rybích druhů do řek dlouhodobě spolupracuje David Veselý s kolegy z BOKU Univerzity ve Vídni. Akce se obešla bez přítomnosti politiků, kteří se u takových akcí rádi nechají fotografovat s tím, že přece „chceme motýle“, ale ve své podnikatelské praxi pak krajinu drancují.


Rovněž minulý týden proběhla další událost týkající se životního prostředí. V prostorách divadla Stará střelnice v Hranicích se konalo slavnostní vyhlášení Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního prostředí 2020. Jednalo se o již čtvrtý ročník soutěže, která si klade za cíl představit, zviditelnit a ocenit to nejlepší, co může Olomoucký kraj v této oblasti nabídnout. První cenu za přínos životnímu prostředí v kategorii "Voda" přebíral David Veselý rovněž minulý týden v Hranicích a to za projekt Renaturace řeky Moravy u Štěpánova, který realizovalo Povodí Moravy, s.p..


V každé z osmi kategorií se představila nejpestřejší pestrou škála aktivit, konečné slovo mělo hlasování veřejnosti. A snad největší potlesk sklidilo první místo v kategorii „Ovzduší“. Před velké průmyslové podniky snižující míru znečištění, které vypouští do ovzduší, se vyhoupl Klub Dlažka. Tento pobočný spolek spolku Duha prostě jen vodí děti na vzduch. Skupina mladých lidí to ale dělá dobrovolně a ve svém volném čase, to veřejnost nakonec ocenila nejvíce.


Taková soutěž je věru dobrou inspirací i pro jiné kraje. Určitě bych zavedení podobné soutěže podpořil i u nás, v Jihomoravském kraji", navrhuje David Veselý. a dodává: "Chápu to nejenom jako ocenění práce, to je samozřejmě příjemné, ale současně vnímám takové soutěže jako mocnou inspiraci, která se nám vrátí v lepším životním prostředí a často nejde o žádné nákladné projekty, stačí jenom chtít a nebát se ukázat, že člověk má srdce. Olomoucká soutěž je toho důkazem".


Foto: Český rozhlas, Povodí Moravy, s.p.

94 zobrazení

zadavatel: Spolu pro Moravu   zpracovatel: Burian Produkt, s.r.o.