Kvíz: kolik aut projede za hodinu pěší zónou v centru Brna?


„Právě jsem zásoboval“. Tohle video probudilo dokonce i vedení Brna. Historické jádro Brna zacpané „zásobujícími auty“ nás štve úplně stejně jako vás. Petr Kunc s Michalem Doleželem proto natočili video, které dalo šokující odpověď - přes 100 aut za hodinu. Zpráva měla takový ohlas, že ji nemohlo ignorovat ani současné vedení města. Ve Spolu pro Moravu máme jasno - ani centrum Brna, ani dalšího města, není autodrom. Chceme moderní evropská města, kde myslí nejenom na auta, ale i na chodce a cyklisty. Když to jde třeba v Lublani, není důvod, aby to nešlo u nás.
V posledních dvou letech se výrazně zvýšila intenzita dopravního provozu v historickém centru Brna. Z pěší zóny, která by měla provoz tlumit, se stal autodrom. Pravidla se běžně překračují a kontrolní mechanismy selhávají.

Michal Doležel a Petr Kunc se proto společně s filmařem Romanem Zmrzlým rozhodli zaznamenat na kameru provoz na hlavní třídě brněnského historického jádra. Nainstalovali na jeden z domů časosběrnou kameru, která běžela celý den. Napočítali neuvěřitelných 916 aut, tedy více než sto aut za hodinu.


“Z brněnské pěší zóny se v poslední době stala spíše magistrála, do které je umožněný vjezd prakticky komukoliv. Zásobování, které má probíhat od 6 do 10.30 ve skutečnosti probíhá po celý den, omezenou rychlost 20 km/h dodržuje málokdo a kamerový systém, který má vjezd do centra monitorovat, nefunguje,” říká Michal Doležel. “Pokud se chodec v Brně nemůže cítit bezpečně ani v pěší zóně, pak ve zbytku města si nemůže být jistý vůbec ničím. Proto jsme se rozhodli tyhle dopravní excesy dál monitorovat a upozorňovat na ně,” dodává.


“Evropská města se snaží vyloučit dopravu ze svých center, rozšiřují pěší zóny. Brno jde opačným směrem. V hlavní pěší zóně města projede za všední den 1000 aut. To je naprosto šílené číslo,” doplňuje Petr Kunc.


„Husarský kousek“ dvou kandidátu ze Spolu pro Moravu probudil i vedení Brna, které se začalo aspoň trochu činit a vjezd do centra zpřísnilo. Uvidíme, jaký bude skutečný efekt nového opatření. Situaci budeme nadále monitorovat.


VIDEO MŮŽETE ZHLÉDNOUT ZDE

Foto: Cinka, Michal Doležel2,246 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

zadavatel: Spolu pro Moravu   zpracovatel: Burian Produkt, s.r.o.