Máme tah na branku. Takto se přestavuje brownfield

Sídliště v téhle městské čtvrti vznikla po roce 1980. Paneláky, paneláky, paneláky – typická noclehárna. Dnes je to moderní čtvrť s parky, revitalizovanými budovami i dobrým dopravním napojením na centrum Brna. Nový Lískovec. Uprostřed něj pak dlouhé roky chátrající výměníková stanice, která se pod vedením Jany Drápalové mění na komunitní centrum, přičemž využívá nejmodernějších technologií. I tato stavba, stejně jako jiné realizace Jany Drápalové a jejího týmu, docela určitě zaujme i odbornou veřejnost, nemluvě o společenském přínosu pro městskou čtvrť. A to zdaleka není vše, naši kandidáti mají další skvělé úspěchy, které kraj posouvají do první ligy.Do roku 2015, než ji získalo město, tato vysloužilá výměníková stanice patřila Teplárnám Brno. A protože na sídlišti chybělo zázemí pro volnočasové a společenské aktivity, byla v roce 2019 zahájena přestavba. Podle návrhu architektů vzniká společenské centrum se sálem pro 120 osob, kavárnou, klubovnami i zázemím pro menší akce. Vybavení zahrnuje také audiovizuální techniku pro pořádání firemních akcí, školení, konferencí, výstav nebo přednášek, nádvoří může posloužit farmářským trhům.„Jeden z našich posledních brownfieldů přestavujeme v pasívním standardu, s řízeným větráním a rekuperací. Zadržujeme a využíváme dešťovou vodu, budova má zelené střechy se skleníkem i zelení porostlé stěny. Architekti skvěle propojili moderní design, průmyslový charakter původní stavby a pokrokové technologie. Provozní náklady tak budou minimální. Myslím, že tato přestavba může sloužit jako model pro podobné potřeby i jinde“, říká Jana Drápalová, starostka a naše čelní kandidátka do krajských voleb.


„Zveme všechny zájemce na prohlídku, která se bude konat v sobotu 24. října (10-20,00). Společenské centrum má adresu Oblá 54a a najdete ho u zastávky MHD Oblá na ulici Petra Křivky", doplňuje starostka.A nebyla by to Jana Drápalová, kdyby neměla v ruce ještě další trumf, překvapení, skvělý nápad.


„Na jižním úbočí Kamenného vrchu máme velkou plochu, odkud báječný výhled. Pozemky byly ještě před revolucí vykoupeny pro zástavbu, pak zde byly zahrádky, v současnosti je plocha typický brownfield, se zbytky původních staveb, porostlá náletovými dřevinami. Ty nahradí park podle návrhu ateliéru Zahrada Olomouc. Součástí bude i vinohrad, obecní úly a posléze také kaplička. Jsme jednou z posledních brněnských městských částí, která nemá kostel ani kapli. A čtvrť s více než 10ti tisíci obyvatel si to určitě zaslouží“, dodává Jana Drápalová.Úspěšné aktivity Jany Drápalové v Novém Lískovci se opírají zejména o dobrou komunikaci s občany, přemýšlení nad městem jako místem k příjemnému a udržitelnému životu a mohou se stát inspirací pro ostatní města a obce. Jedno je jisté, jako koalice Spolu pro Moravu přinášíme i další pokroková řešení pro budoucnost celého kraje. Podívejte se například na "jihomoravský NERV", jak o něm mluví Jan Vitula, lídr naší kandidátky.Foto: Městská část Nový Lískovec, Dobrovolný architekti

553 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

zadavatel: Spolu pro Moravu   zpracovatel: Burian Produkt, s.r.o.