Mimořádný objev: centrum Brna ukrývalo architektonický skvost

Šťastná náhoda vedla k objevu bytu s kompletně zachovaným interiérem z 30. let v centru Brna. U odhalení zapomenutého funkcionalistického skvostu nemohl chybět Michal Doležel, který se o hodnotnou architekturu dlouhodobě zajímá a pomáhá ji chránit.
"Ještě před chvílí nikdo neměl ani ponětí o tom, že se v Brně nachází dochovaný interiér bytu z 30. let, který zjevně vytvářel nějaký renomovaný designér nebo architekt. Byt jsem ihned navštívil. S oslovenými odborníky jsme se shodli na tom, že Brno takto kvalitní a dochovaný interiér bytu nemá a že stojí za to, aby byl zachován na svém místě, obnoven a bytu se našla nějaká nová reprezentativní funkce," říká Michal Doležel, který podporuje péči o významné památky i z pozice krajského zastupitele.


Jak Michal Doležel záhy zjistil, s bytem na Hlinkách, kde se zachovaný interiér nachází, se pojí zajímavá historie. Od roku 1933 v něm bydlel Richard Herdan, který byl vedoucím exportního oddělení Škodových závodů pro jižní Ameriku. Svědčí o tom i iniciály "HR" na kování zakrývající ústřední topení v jednom z pokojů. Ženou Richarda Herdana byla Johanna Teltscher, dcera známého židovského intelektuála Eugena Teltschera, kterému patřil celý dům na Hlinkách. Náhodně objevený interiér tak představuje významného pamětníka společenského života meziválečné moravské zemské metropole.


"Richard Herdan dostal nabídku na novou práci v zahraničí, kterou přijal a v srpnu 1938 s celou rodinou opustil Československo. Herdanovi se tím zachránili před tragickým osudem, který stihl jejich příbuzné coby osoby židovského původu. Své rodné město už nikdy neuviděl. Je skoro zázrak, že se byt manželů Richarda a Johanny Herdan dochoval v tomto stavu," vysvětluje Michal Doležel. Chce se zasadit o to, aby po odborném zajištění a průzkumu začal unikátně zachovalý byt plnit reprezentativní funkci.


"Připravuje se pasportizace dochovaného interiéru a materiálový průzkum. Pak by zde mohl vzniknout reprezentativní prostor, který by směle konkuroval světově významné Vile Tugendhat. Pomohlo by to prestiži a turistické atraktivitě města i celého regionu. V současné chvíli jsem v kontaktu s potomky původních majitelů bytu, které chci dostat do Brna," prozradil své plány Michal Doležel.


Také další kandidáti ze Spolu pro Moravu pečují o hodnotné kulturní dědictví. Přečtěte si například o tom, jak se starostovi Moravského Krumlova Tomáši Třetinovi daří obnovovat krumlovský zámek, kam se mu zanedlouho podaří dostat světoznámou Slovanskou epopej Alfonse Muchy.


Pozn: úvodní foto a foto č. 1 – autor Dominik Matus (Wikimedia Commons), foto č. 2 – autor Michal Doležel

975 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

zadavatel: Spolu pro Moravu   zpracovatel: Burian Produkt, s.r.o.