Muchova epopej se vrátí na Moravu

Že se má starosta starat, to není třeba vysvětlovat Tomáši Třetinovi. Starosta Moravského Krumlova dává odhodlaně do kupy zanedbaný zámek, ve kterém zanedlouho vystaví Slovanskou epopej, světoznámé dílo Alfonse Muchy. Monumentální obrazy, které dnes leží v pražském depozitáři, se staly v Tokiu v roce 2017 třetí nejnavštěvovanější výstavou světa. Nyní míří na zámek do Moravského Krumlova, vstříc návštěvníkům.Ještě nedávno zanedbaný zámek v Moravském Krumlově, který město odkoupilo od předchozího vlastníka, opět rozkvétá do krásy. Nezpochybnitelnou zásluhu na realizaci této velkorysé a nákladné investice má zdejší dlouholetý starosta Tomáš Třetina.


„Rozhodovali jsme se především srdcem, vždyť kterému starostovi, kterému zastupitelstvu by bylo lhostejné, že na území města, které jim občané svěřili do správy, chátrá jeho historická dominanta,“ říká Třetina.
Tomáši Třetinovi se povedlo dojednat, že se v opravených výstavních síních opět objeví Slovanská epopej, světoznámé dílo Alfonse Muchy. To bylo na několik let odvezeno do Prahy, útočiště však najde zpátky na Moravě, a to nejenom díky pomoci Johna Muchy, vnuka slavného malíře, ale i díky velkorysému přístupu některých pražských politiků.


„Alfons Mucha z našeho kraje pochází. Jeho díla dobyla Paříž, úspěchy slavil i v Americe, kde získal finanční podporu pro svou Slovanskou epopej od mecenáše Charlese Cranea. Do práce se pak mohl pustit po návratu do vlasti v roce 1910. Jsou to díla monumentální, měří 8x6 metrů, a právě takové prostory poskytne náš zámek. A když si přijede slavné obrazy prohlédnout Muchův obdivovatel do Krumlova, rádi mu doporučíme i návštěvu nedalekých Ivančic, Muchova rodného města. Zde připravují novou expozici Alfonse Muchy a ivančickým přeji, aby se jim tento plán co nejdříve podařilo realizovat,“ vysvětluje Tomáš Třetina.


"Muchova Epopej představuje jedno z nejvelkolepějších malířských děl. Jeho přítomnost v Moravském Krumlově pomůže celému regionu. Už dříve se na něj každý rok chodily dívat desetitisíce lidí. Přicházející turisté i odborníci na umění přinášejí Krumlovu i okolí nemalé finanční prostředky, důležité pro rozvoj služeb pro občany v regionu," dodává Třetina.Úspěšný starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina, stejně jako další kandidáti ze Spolu pro Moravu, aktivně pečuje o kulturní dědictví našeho kraje a rozvíjí je. Viditelný kus práce je také například za historikem Jiřím Kacetlem, předním odborníkem na regionální dějiny jižní Moravy a skvělou práci na tomto poli odvádí i Michal Doležel.


Úvodní foto: Česká televize - ČT24

425 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

zadavatel: Spolu pro Moravu   zpracovatel: Burian Produkt, s.r.o.