Obnovení toku Dyje pomohlo proti suchu

Znovunapojení tří meandrů, které o kilometr prodloužilo řeku Dyji, vedlo k rozšíření vodních zásob na moravsko-rakouském pomezí a pomohlo tak v boji proti suchu. K úspěchu významné přeshraniční spolupráce přispěl odborník na vodohospodářství David Veselý.
Tři meandry, které posílily hlavní vodní tepnu moravsko-rakouského pomezí, byly od Dyje uměle odpojeny v 70. letech. Řeka byla kvůli snaze o rychlejší odtok narovnána. K negativnímu zásahu v duchu necitlivého komunistického hospodaření vedlo i to, že meandrující Dyje nevyhovovala jako přísně střežená uzavřená státní hranice. K nápravě došlo díky přeshraniční spolupráci v rámci projektu Dyje/Thaya 2020, do kterého se zapojil projektový manažer Povodí Dyje David Veselý.


„To nejúžasnější na celém tomto projektu je proměna, která se stala za necelé čtyři roky. Dyje projevuje obrovskou snahu vracet se ke svému přirozenému stavu a my vidíme, že jí to krásně jde. Z řeky, která byla v minulosti narovnána a desítky let tvořila nepřekonatelnou státní hranici, se stala řeka, u které se setkáváme s našimi kolegy z Rakouska,“ hodnotí pozitivně David Veselý.Obnovení toku Dyje také vedlo k rozšíření vodních zásob na moravsko-rakouském pomezí. Právě dostatečné vodní zásoby jsou přitom klíčové v boji proti suchu, které dlouhodobě trápí jižní Moravu.


„Na jednotku délky nivy vody máme najednou víc vody. Dále se zpomalí odtok. Vodní eroze se vyřádí směrem do stran na březích koryta a nedochází k tomu, že by se to koryto zařezávalo do hloubky a že by se zahlubovalo,“ vyjádřil se o projektu pochvalně pro Seznam Zprávy náš přední ekolog David Pithart. Úprava pomohla i blízkým lužním lesům, které patří k tomu nejcennějšímu, co v naší krajině máme.


Přeshraniční projekt postupného obnovování toku Dyje patří mezi finalisty soutěže Adapterra Awards 2020 – a v hlasování si vede výborně! Svým hlasem můžete projekt „Nový prostor pro řeku Dyji“ podpořit i Vy. Podpořte hlasem také koalici Spolu pro Moravu, za kterou David Veselý kandiduje do krajského zastupitelstva na jižní Moravě.


Znovunapojení meandrů k řece Dyji patří mezi klíčové projekty, které pomáhají obnově zdravé krajiny. Spolu pro Moravu takové projekty jednoznačně podporuje, naši kandidáti se jich přímo účastní.


Úvodní foto: Povodí Moravy, s.p., foto č. 1: Lucie Kučerová, foto č. 2: Adapterra Awards

1,459 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

zadavatel: Spolu pro Moravu   zpracovatel: Burian Produkt, s.r.o.