Umíme rozkvést městské louky

Nedávno se objevil v tisku článek o tom, že některá pražská sídliště začínají set do svých zelených ploch kvetoucí rostliny. Což je sice skvělá zpráva, pro kandidáty ze Spolu pro Moravu to ale není žádná novinka. V Brně i v Moravském Krumlově totiž tohle už řadu let děláme. Za úspěšnými projekty stojí starostka městské části Brno-Nový Lískovec Jana Drápalová, stejně jako starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.„Letošní léto sice bylo docela deštivé, přesto je zřejmé, že péči o městskou zeleň nelze dělat jako dosud a sekat trávníky každých 14 dní. Nejsme v Anglii, v našich současných podmínkách plných suchých let tuto ‚péči‘ nemohou bez závlahy vydržet. A to nemluvím o tom, že takový pečlivě sečený trávník je vlastně poušť bez života,“ vysvětluje starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. „Proto jsme zvolili jiný způsob. Přiseli jsme do našich městských trávníků kvetoucí byliny a pokos organizujeme dvakrát za sezónu stejně, jako to dělali naši předkové, když sušili seno“.


V Novém Lískovci to vzali zgruntu. V této městské čtvrti nemají náměstí, jde prakticky o čisté sídliště, jehož volné plochy byly určeny k zastavění. Starostka Jana Drápalová se spolu s občany proti tomuto plánu postavila. Výsledkem je unikátní Park Pod Plachtami, který se stal cílem procházek, místem pro sportovní aktivity, přírodní laboratoří i skvělou inspirací pro další městské části.
Nejenomže zdejší louky kvetou a nedaleké budovy sportovního zázemí mají zelené střechy, centrem parku je dokonce jezírko napájené dešťovkou. Ta se sem přivádí ze střech paneláků, namísto aby odtékala do vodoteče. Nedávno o parku Pod plachtami proběhl televizní pořad, park byl oceněn v architektonických soutěžích a samotná Jana Drápalová letos obdržela cenu Josefa Vavrouška za výjimečný environmentální počin.


„Byla to pro nás velká výzva, museli jsme překonat mnohé překážky i předsudky. Samozřejmě, jednodušší by bylo udělat to jako obvykle, dešťovku pustit do kanálu a záhony oset běžnou travní směsí. Ale to bychom dnes v Novém Lískovci neměli krásný park, kde kytky kvetou na loukách i v jezírku, kde žijí divoké kachny, kde děti mohou pozorovat život ve vodě přímo na sídlišti. Je to taková naše malá městská divočina“, říká Jana Drápalová.
A co můžete udělat pro kvetoucí městské louky vy sami? Navštivte třeba naše kandidáty na náměstí Svobody ve stánku a vyžádejte si od nich balíček semínek květin pro včely, které připravila chráněná dílna.Foto: parkdesetileti.cz; MČ Nový-Lískovec, pixabay, Michal Burian


378 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

zadavatel: Spolu pro Moravu   zpracovatel: Burian Produkt, s.r.o.