Známe cestu z krize. Dáme do kupy nejlepší mozky

Je čas zapomenout na stavbu politických pomníčků. Přesně s tímto nadpisem zveřejnil Jan Vitula už v květnu svůj návrh „Cesta ven“, jak pomoci lidem a firmám zasaženým pandemií koronaviru, a předložil jej dalším politickým stranám v kraji. „Tohle si strčte za klobouk, nebudete si dělat reklamu před krajskými volbami“ řekli mu. Ano, teď je týden do krajských voleb, premiér se kaje, nemocní přibývají po tisících a mrtví po stovkách, někdo dokonce obdržel poštou pět rozbalených roušek.


Nechceme čekat, až vláda opět prozře a nadělá další dluhy, které projí bez užitku. Nechceme se spoléhat na to, že „čau lidi“ si opět budou po večerech šít roušky, protože „nárůst počtu nakažených odborníci nečekali“, jak nám sdělil pan premiér. Kdyby to nebylo trapné a tragické, bylo by to směšné. Kraj má řadu možností, jak OPRAVDU pomoci.


„Když se o zlepšení situace v kraji budeme bavit jen s politiky ze zastupitelstva, nic moc nevymyslíme. Náš rozhled je velmi omezený. Nerozumíme spoustě věcí. Proto jsem oznámil v prvé řadě záměr vytvořit Cestu ven, jejíž součástí budou nezávislí ekonomové, akademici, zástupci sociální oblasti, sociologové a další odborníci,“ vysvětluje Vitula.


„Cesta ven“ představuje jasný a srozumitelný plán, jak si s krizí poradit. Máme skvělé zkušenosti s fungováním Jihomoravského inovačního centra, u jehož zrodu jsem stál. JIC pomáhá stovkám firem ročně. Tohle schéma zopakujme i pro řešení covidové krize. Proto oslovíme sociology, ekonomy, statistiky i odborné organizace a vytvoříme ‚jihomoravský NERV‘,“ popisuje plán současný náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula.


NERV plný těch největších kapacit v regionu bude zkoumat, jak minimalizovat počet lidí v existenčních problémech i počty zaniklých firem v důsledku koronakrize. Pomůže nastartovat chytrou ekonomiku pomocí inovací i nové marketingové strategie. Přijde s plánem, jak naplno využít fungující centra živých měst jako zdroje zaměstnanosti.


„Máme v kraji skvělé mozky, které je potřeba využít. Pak můžeme ze současné krize vyjít silnější, vždyť si všimněme, kolik nových řešení vzniklo jako důsledek pandemie na jaře. Tento trend musíme podpořit a kraj může být jeho hybatelem,“ říká lídr Spolu pro Moravu Jan Vitula.Další podrobnosti návrhu Cesta ven si můžete přečíst ZDE


Foto: Pixabay, Jihomoravské inovační centrum, TOP09

317 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

zadavatel: Spolu pro Moravu   zpracovatel: Burian Produkt, s.r.o.